Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:



Novější 1 3 5 8 12

Kulturní akce u příležitosti 30. výročí Semence

Datum konání: 5. 10. 2024

moštování 24 menší.jpgV letošním roce oslavilo Přírodovědné muzeum Semenec 30 let od svého vzniku. Při této příležitosti jsme pořádali letošní kulturní akce v sjednoceném projektu 30 let Semence. Kulturní akce byly rozdělené na jarní a letní etapu a obě etapy podpořil Jihočeský kraj v rámci dotačního programu Podpora kultury.

Projekt 30 let Semence - jarní etapa zahrnoval realizaci akcí Koncert pro stromy, na kterém vystoupili Jura Kolda, Bonsai č.3, Vít Marčík a Radůza, a Víkend otevřených zahrad, během kterého se uskutečnily nejen komentované prohlídky, ale i dva tvůrčí workshopy a výtvarná soutěž pro děti.

Projekt 30 let Semence - letní etapa zahrnoval Pravěký den - sešlost pravěkých řemeslníků v osadě nad soutokem a Moštování. Tato poslední akce projektu se uskuteční 5. října.

Tuhle oslavu podzimní úrody, plných sýpek a sklepů tentokrát obohatí svým uměním Živa Poppy Theatre - divadlo na chůdách a Kejkíř Slávek. Na návštěvníky čeká řemeslný trh, koláčky, slavnostní dýňová polévka, mošt, česání vlny a šlapání zelí, můžete vyzkoušet, jak se mlátí obilí a mele z něj mouka a jiné zajímavosti.

Touto akcí zakončujeme návštěvnickou sezónu v Přírodovědném muzeu Semenec a těšíme se na všechny milovníky barevného podzimu.

 



Ukončujeme projekty ekologického vzdělávání

Semenec, o.p.s. se ve své činnosti zaměřuje na environmentální výukové programy, které učíme už od roku 2005 a neustále je inovujeme a zkvalitňujeme. Jsou hlavním pilířem našich aktivit a zdrojem inspirace pro další rozvoj areálu Přírodovědného muzea Semenec, kde většina programů probíhá. Kromě programů pro děti a mládež se soustředíme také na semináře, workshopy a exkurze pro vzdělavatele (učitele, lektory), kteří si díky nim doplňují a oživují své znalosti. Při realizaci těchto seminářů spolupracujeme s odborníky v oblastech témat, která nabízíme.

V období let 2022 až 2024 jsme v Přírodovědném muzeu Semenec realizovali dva projekty na podporu environmentální výchovy a osvěty, které byly podpořeny Státním fondem životního prostředí.

www.mzp.cz         www.sfzp.cz

První projekt s názvem Denní výukové programy v Přírodovědném muzeu Semenec byl podpořený z Národního programu Životní prostředí v rámci aktivity Národní síť EVVO – podpora denních a pobytových výukových programů a školení. Podpořena byla realizace denních EVP pro děti a mládež v rozsahu 5000 účastníkohodin a pro vzdělavatele v rozsahu 480 účastníkohodin.

plakát web.jpeg

Druhý projekt Klimatické programy Přírodovědného muzea Semenec byl zaměřen specificky na výukové programy pro žáky 2. stupně ZŠ a starší, cílem projektu bylo zlepšit kompetence dětí v environmentální oblasti a v oblasti udržitelného rozvoje s důrazem na měnící se životní podmínky.

Projekt byl podpořen z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy. V tomto projektu bylo podpořeno 951 účastníkohodin.

web.jpeg



Léto na Semenci - pravěk i hudební festival

Datum konání: 27. 7. 2024 - 17. 8. 2024

V Přírodovědném muzeu Semenec u Týna nad Vltavou je o prázdninách rušno. Tento přírodovědný, vzdělávací a odpočinkový areál je otevřený v běžné otevírací době v červenci a srpnu každý den od 10 do 19 hodin.
Kromě expozic pod širým nebem, kvízů, hádanek, her a nejrůznějších aktivit k poznávání přírody se zde během léta konají také dvě velké akce pro veřejnost a jedna noční přírodovědná vycházka pro milovníky hvězdné oblohy.
 
27.7. od 10 do 19 Pravěký denplakát pravěký den 24.jpg

Pravěký den je sešlost řemeslníků ve starobylé osadě nad soutokem Lužnice a Vltavy, kteří si vyměňují své zboží, dovednosti, historky, písně a životní zkušenosti. Staňte se součástí a přijďte v pravěkém oděvu, nebo se zapište do výcviku lovce a sběrače a zjistěte, jaké jsou vaše šance na přežití v divočině. 27. 7. od 10 do 19 hodin se Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou změní na pravěkou osadu plnou nejrůznějších řemeslných dílen, ve kterých si budete moci vyzkoušet své dovednosti pro přežití v přírodě i v pravěkém společenství. Zkusit budete moci pravěkou převlékárnu, mletí obilí, pečení placek i kvašeného chleba, zpracování ovčí vlny, jeskynní malbu, kamenické práce, rozdělávání ohně, práci s bičem a jiné.
Čeká nás také pohádka a hudba uměleckého uskupení Altsteinzeitliche Knochenklangbilder, které neopakovatelným způsobem zajistí náladu doby před mnoha tisíci lety.

Vstupné 150 Kč

 
 
 
semenecka siska.png17.8. od 14:00 Semenecká šiška
 
Folková oslava 30. narozenin areálu Přírodovědného muzea Semenec. Zahrají nejen vltavotýnské kapely a zúčastnit se může každý, kdo bude chtít vystoupit před mikrofon, třeba jen se vzkazem pro Semenec. Občerstvení bude zajištěno. Proběhne divácká soutěž o nejlepší kapelu, která se stane držitelem putovní trofeje – Semenecké šišky.
Vystoupí Jura Kolda, Tomáš Janoušek a Cispol, Vandrband, Šunďák, Sýkorky, Dobrý ročník trio.
Přijďte je podpořit!
Vstupné 230/30 Kč
 
 
mléčná dráha.jpg
 
 
 
 
 
 
 
12.8. od 21:00  Vycházka za Perseidy

Setkání s hvězdnou oblohou v čase nejintenzivnějšího průletu Země pásmem Perseidů. Pozorováním nás provede hvězdář Zdeněk Sýkora. V Přírodovědném muzeu Semenec jsou krásné pozorovací podmínky, neboť netrpí světelným smogem! Dalekohledy s sebou a hodí se i deka pod záda! 

Vstupné 80 Kč

fb událost

 



Pravěký den 2024

Datum konání: 27. 7. 2024

plakát pravěký den 24.jpgPravěký den chystáme letos na sobotu 27. července.
Pravěký den je sešlost řemeslníků ve starobylé osadě nad soutokem Lužnice a Vltavy, kteří si vyměňují své zboží, dovednosti, historky, písně a životní zkušenosti. Staňte se součástí a přijďte v pravěkém oděvu, nebo se zapište do výcviku lovce a sběrače a zjistěte, jaké jsou vaše šance na přežití v divočině. Pravěký den je pro každého, kdo si chce všechno vyzkoušet na vlastní kůži a vlastníma rukama. Sami si umelete mouku a upečete něco na zub, sami si rozděláte oheň, sami si vyzkoušíte, jak dlouhá cesta vede od kousku vlny k upletenému oděvu a mnoho dalšího. Nebudou chybět ani pravěké rituály s obřadní malbou na tělo. Pro ty, kteří od pračlověků z Altsteinzeitliche Knochenklangbilder neukořistí kus kančí kýty pečené na ohni, zajistíme klobásy, špekáčky a nakládaný hermelín. Trochu toho cideru ukořistíte v recepci a vypadá to na prima den venku!
Těšíme se na Vás od 10 do 19 hodin.

Akce je podpořena Skupinou ČEZ a Městem Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok a Jihočeským krajem v rámci projektu 30 let Semence - letní etapa.

 

2021_AK_Semenec_Tyn_nV_08_14.JPG

2023_AK_Krumbenowe_9_9_(1).jpgIMGP8526.JPG

 



Víkend otevřených zahrad se blíží

Datum konání: 8. 6. 2024 - 9. 6. 2024

zahrady_web.jpgVíkend otevřených zahrad - Celoevropská oslava parků a zahrad 8.-9.6.2024 10:00 - 17:00.

Zařaďte si do itineráře vašich toulek po otevřených zahradách také Přírodovědné muzeum Semenec a jeho areál s novým bludištěm a zajímavými aktivitami pro děti i dospělé! V sobotu dva parádní workshopy pro každého a v neděli komentované prohlídky.

Program:
8.6. Semenec k jídlu - vycházky za jedlými bylinami s Janou Vlkovou
Pletky s přírodou - workshop pletení z lýka s Evou Pecháčkovou
bylinkové aktivity pro děti
 
9.6. 11:00 a 15:00 Za zajímavostmi Semence - arboristická prohlídka s Barborou Šímovou
bylinkové aktivity pro děti
 
1994 - 2024 30 let Semence
Vstupné: běžné vstupné do muzea Semenec

Akci podpořil Jihočeský kraj a Skupina ČEZ.



Ornitologická vycházka na Semenci

Datum konání: 11. 5. 2024

ornitologická vycházka 24.jpgAreál Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou zahájil další návštěvnickou sezónu. Kromě výstav, expozic a herních prvků si můžete návštěvu zpestřit některou z akcí, které má muzeum na letošní rok naplánované. Již tento víkend je to například Ornitologická vycházka, kterou povede Jan Špička z Jihočeské univerzity. Honza natáhne sítě, nastraží reproduktory, připraví kroužkovací náčiní a bude nám povídat, ukazovat, bude jásat nad zajímavými úlovky a někteří z vás budou moci okroužkované ptáčky zase pouštět. Sraz v sobotu 11.5. v 10:00 před recepcí muzea Semenec.

Pokud byste se o Přírodovědném muzeu Semenec, které v letošním roce slaví 30. výročí svého vzniku, chtěli dozvědět více, zkuste si poslechnout:záznam rozhlasové Kavárny



Koncert pro stromy 2024

Datum konání: 1. 5. 2024

30 let přírodovědného areálu oslaví Semenec koncertem na 1. máje i novými expozicemi.

Koncert pro stromy Semenec 2024.jpgV letošním roce uplyne 30 let od chvíle, kdy začalo na Semenci v Týně nad Vltavou vznikat Přírodovědné muzeum Semenec. Semenec se u příležitosti tohoto výročí chystá otevřít nové expozice, rozšířit nabídku akcí a vyhlásit literárně - výtvarnou soutěž Rajské zvíře.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou provází příběh o opuštěném hřbitově na skále, který byl za nevyjasněných okolností sice vybudován, ale nikdy se nezačal používat. Tato okolnost umožnila vybudovat 4 hektarový zážitkový areál, který nabízí návštěvníkům odpočinek, zábavu i poznání.

„Ani se mi nechce věřit, že už tu jsem takovou dobu“ říká Barbora Šímová, provozovatelka muzea Semenec, „poprve jsem do tohoto areálu vkročila v roce 2004 a byla to láska na první pohled, jak se zdá, i na celý život“.

Každým rokem je areál krásnější a každým rokem chce muzeum návštěvníky překvapit něčím novým, aby měli chuť se stále vracet a objevovat nová a nová zákoutí areálu.V současné době tohoto letošního uspěchaného jara přestavuje Semenec hned tři expozice najednou, první – mineralogická pod názvem Ze zemských pokladů, byla otevřená na zahájení návštěvnické sezóny v sobotu 6. dubna v hale budovy. Co do počtu vzorků (téměř tisíc) je to jedna z nejrozsáhlejších veřejně zpřístupněných expozic minerálů v jižních Čechách. Zahrnuje unikátní soubor formátovaných hornin prachatického milovníka a popularizátora geologie Bohuslava Nauše, soubor solí z celého světa a UV aktivní nerosty. Sbírku uspořádal geolog Petr Rajlich. Navíc se tu setkáte se zajímavými badatelskými prvky pro seznámení dětských i dospělých návštěvníků s vlastnostmi hornin a minerálů hravou formou.

Rozárium, vytvořené v roce 2016, upravují zahradníci muzea do hezčí podoby a v průběhu roku růže doplní i informační tabule o růžích v souvislostech.

Největší akcí je pak otevírání zbrusu nové expozice labyrintu, které se uskuteční 1. května během Koncertu pro stromy, který bude tentokrát celý ve znamení labyrintu.

Semenecký labyrint je kruhové keřové bludiště doplněné výstavou koláží Miroslava Huptycha na téma Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského nesmrtelného díla, jehož 400. výroční od napsání uplynulo v loňském roce.

„Dopoledne bude velice zajímavé, od 11:00 proběhne vernisáž a komentovaná prohlídka expozice s autorem koláží Miroslavem Huptychem, který vyhlásí soutěž pro děti – Rajské zvíře. Poté naváže v 12:30 představení Labyrint světa Víti Marčíka - osobitá interpretace Komenského díla (divadlo je tentokrát 80 minut dlouhé, takže paralelně s ním bude probíhat dětská zábavná prohlídka s lektorkou), Hlavní hudební program začíná od 15:00 – budějovická Bonsai č. 3 a pražská Radůza, kterou není třeba představovat. „ popisuje Šímová a dodává: „Věřím, že letošní program Koncertu pro stromy osloví milovníky hudby, výtvarného umění, filozofie i přírody a poskytne návštěvníkům inspiraci a radost na jejich vlastní pouti labyrintem světa. Srdečně zveme všechny návštěvníky 1. května od 10:00 hodin.

 

Koncert pro stromy finančně podpořila Skupina ČEZ a Město Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok a Jihočeský kraj.

Akce je součástí otevřené části Ekologických dnů Olomouc - OPEN EDO.



Ze zemských pokladů

Datum konání: 6. 4. 2024

ze zemských pokladů def.jpgPrvní otevírací víkend letošní sezóny na Semenci bude 6.- 7. dubna. Pro tuto příležitost jsme si pro Vás připravili slavnostní otevření nové expozice Ze zemských pokladů. Vernisáž proběhne v sobotu 6. dubna od 15:00 hodin a její součástí bude především prohlídka výstavy s autorem koncepce - geologem Petrem Rajlichem.

A co v expozici uvidíte? Nerosty a horniny nejen jižních Čech v systematickém uspořádání pod křídly pterodaktyla Pepy.

Co do počtu vzorků (téměř tisíc) jedna z nejrozsáhlejších veřejně zpřístupněných expozic v jižních Čechách. Zahrnuje unikátní soubor formátovaných hornin ze sbírky prachatického milovníka a popularizátora geologie Bohuslava Nauše, soubor solí z celého světa a UV aktivní nerosty.

Výstavu doplní také prvky pro děti - na několika herních panelech si můžete vyzkoušet horniny a minerály porovnávat, určovat, třídit, zkoumat jejich vlastnosti i způsob využití.

Vernisáž podpořil Jihočeský kraj v rámci sítě Krasec a je součástí programu Open EDO - Ekologické dny Olomouc 2024.

 



Jak bádat ve školní zahradě

seminář  Jak bádat 2024.jpgSemenec, o.p.s. nabízí pro začínající pedagogy, lektory či vedoucí zájmových kroužků seminář

Jak bádat ve školní zahradě

Tento seminář pořádáme v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou, jeho obsahem je seznámení se sbírkami v areálu, zajímavostmi k rostlinám, stromům a horninám v areálu, ukázky aktivit a her, které je možné provádět s dětmi venku a zpestřit jim tak výuku. Díky pestrosti aktivit a sbírek v areálu získáte inspiraci pro práci s dětmi v různých typech prostředí.
Akce je od 9 do 15 hodin, učitelé si platí oběd (zajišťujeme dovážku na místo), lektorné je hrazeno ze SFŽP, projekt Národní síť EVVO - podmínka je účast alespoň 15 účastníků.
Účastnický poplatek na zajištění občerstvení: 350 Kč bude vybírán v hotovosti na místě.
Registrace - příjem přihlášek - další informace: Mgr. Barbora Šímová, Semenec, o.p.s. semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894
Nabízené termíny: 9. 5., 10.5., 24. 5. 2024 – chcete-li zvolit jiný termín, je možné se dohodnout,
v případě dodržení počtu účastníků

Přihlašujte se vyplněním formuláře



Jarní semináře pro pedagogy

nabídka seminářů Semenec jaro 2024.jpgPřírodovědné muzeum Semenec Vás srdečně zve na jarní terénní semináře. Společně s našimi lektory se můžete vydat za horninami do ulic Českých Budějovic, do překrásné přírodní rezervace Libochovka, nebo k nám do muzea za tajemstvím rostlinného lýka a výrobků z něj.

26. 3. Budějovice kamenné s Petrem Rajlichem
Opakování loňského úspěšného semináře - geologické procházky městem s určováním hornin a minerálů v terénu města, na dlažbě i budovách. Spojíme s návštěvou bývalé pískovny Hrdějovice s výkladem ke geologickému rámci města a s možností sběru vzorků (železivce).
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

25. 4. Jarní Libochovka s Pavlem Špinarem
Unikátní exkurze do přírodní rezervace Libochovka, kde budeme mít možnost pozorovat jarní kvetoucí aspekt v nivě potoka Libochovky i lipové bučině masivu Hradce s relikty hradiště ze starší doby bronzové. Předmětem ochrany v Libochovce je les, měnící se v prales, a hlavně houby, kterých zde bylo nalezeno více než 700 druhů. Celodenní výprava do lesního terénu.
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

7. 6. Jak na lýko s Evou Pecháčkovou
Rostliny nám poskytují potravu, léčí nás, poskytují přístřeší a dokonce i materiál na výrobu předmětů denní potřeby. O rostlinném lýku a použití rostlin při výrobě provázků, nádob, ozdob, košíků nás poučí Eva Pecháčková, zkušená lektorka a znalkyně starodávných postupů zpracování rostlinných vláken. Každý účastník si odveze nejen zážitky a poznatky, ale hlavně vlastnoruční výrobky (provázky, náramky, misky a pletence). Koná se v Přírodovědném muzeu Semenec.
Účastnický poplatek: 650 Kč bude vybírán v hotovosti na místě. Zahrnuje občerstvení a oběd.

Počet účastníků na akce je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas.
Registrace - příjem přihlášek: vyplněním formuláře
další informace: Mgr. Barbora Šímová, semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894



Novější 1 3 5 8 12